ColorEdge CG223W

ColorEdge CG223W

ColorEdge CG223W znajdzie zastosowanie w pracach zarówno ze statycznymi, jak i dynamicznymi obrazami – przy obróbce fotografii, prepressie, jak również w edycji video. Wysokiej jakości matryca S-PVA o rozdzielczości naturalnej 1680 × 1050 charakteryzuje się szerokimi kątami widzenia, wysokim kontrastem, niskimi czasami reakcji oraz zdolnością do odwzorowania 95% odcieni z przestrzeni AdobeRGB.

Prosta i precyzyjna kalibracja sprzętowa
Monitory z serii ColorEdge mają możliwość sprzętowej kalibracji, co oznacza, że dobór wyświetlanych kolorów następuje w oparciu o wzorcowe tabele zapisane w układach elektronicznych monitora. Daje to lepsze rezultaty zgodności wyświetlanych barw i gwarantuje, że poszczególne monitory z serii ColorEdge będą wyświetlać kolory w podobny sposób.

Zaprojektowane przez EIZO oprogramowanie ColorNavigator* sprawia, że cały proces kalibracji jest zarówno dokładny, jak i prosty do przeprowadzenia. Zamiast dokonywać oceny kolorów połączonej z ręcznym wprowadzaniem koordynatów barw lub wynajmowania specjalisty, wystarczy wprowadzić docelowe wartości jasności, punktu bieli oraz współczynnika gamma. ColorNavigator wykorzystuje 12-bitową tabelę barw (Look-Up Table) i dokonuje automatycznej kalibracji monitora (zajmuje to około 4 – 5 minut).

ColorNavigator CE działa pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 2000/XP oraz Mac OS × 10.2 (lub nowszym). Intuicyjny interfejs sprawia, że kalibracja monitora jest bardzo prosta i zajmuje mało czasu: wystarczy wybrać docelowe wartości jasności, temperatury barw oraz współczynnika gamma, a reszta procesu kalibracji przebiega automatycznie, przy wykorzystaniu zapisanej w elektronice monitora 12-bitowej tabeli barw. Oprogramowanie współpracuje z kalibratorami: GretagMacbeth Eye-One, X-Rite Monaco Optix oraz ColorVision Spyder.

Oprogramowanie ColorNavigator CE oferuje również funkcję pomiaru bieli papieru. Po wykonaniu tego pomiaru, oprogramowanie automatycznie wprowadzi pobrane wartości jako koordynaty punktu bieli dla kalibracji. Pomiar bieli papieru możliwy jest przy wykorzystaniu kolorymetru X-Rite DTP94B lub X-Rite DTP94.

Aplikacja pozwala również na pomiar punktu bieli lampy podświetlającej**, a następnie użycie zmierzonych wartości jako koordynatów punktu bieli dla kalibracji monitora. Pozwala to na uzyskanie identycznych parametrów pracy podświetlenia i matrycy.

*Oprogramowanie można pobrać bezpłatnie z naszej strony.
**Na dzień dzisiejszy wspierane są modele JUST Color Communicator 1 oraz 2.

Szeroka przestrzeń barwna
Poszerzona przestrzeń barw, wyświetlana przez monitory serii ColorEdge pokrywa niemal 100% zakresu opisanego przez standard AdobeRGB. Oznacza to, że urządzenia te potrafią nie tylko odwzorować barwy przestrzeni sRGB, stosowanej w wielu cyfrowych aparatach fotograficznych czy skanerach, ale również wyświetlić barwy z praktycznie całego zakresu stosowanych w druku przestrzeni CMYK (ISO-Coated).
Graficy, fotograficy, osoby pracujące w branży poligraficznej i wydawniczej oraz wszyscy, dla których kolor ma znaczenie mogą teraz dokonywać korekty swoich projektów bezpośrednio na ekranie monitora. To idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie wymagana jest najwyższa precyzja koloru. Dzięki zastosowaniu monitora z serii CG możliwe będzie znaczne skrócenie procesu obróbki materiałów, a eliminacja konieczności dokonywania wydruków próbnych, w prosty sposób przełoży się na redukcję kosztów.

Standardową przestrzenią kolorystyczną, w której pracują monitory EIZO, to sRGB. Jest to standard opracowany w 1996 roku przez firmy Hewlett-Packard oraz Microsoft, wykorzystywany przez zdecydowaną większość urządzeń wejściowych (skanery, cyfrowe aparaty fotograficzne) oraz wyjściowych (drukarki) do zastosowań amatorskich. Standard ten został również przyjęty przez konsorcjum W3C jako obowiązujący dla stron www.

Niektóre modele monitorów są w stanie wyświetlić kolory wykraczające poza standardową przestrzeń sRGB. Na przykład model CG223W jest monitorem LCD zdolnym do wyświetlenia 95% przestrzeni barw Adobe RGB. Umożliwia to korzystanie nie tylko z palety sRGB, ale również CMYK – co jest podstawą w profesjonalnych zastosowaniach graficznych. Dzięki zastosowaniu CG223W możliwe będzie znaczne skrócenie procesu obróbki materiałów, a eliminacja konieczności dokonywania wydruków próbnych w prosty sposób przełoży się na redukcję kosztów.
Trzy złącza sygnałowe

Istnieje możliwość podłączenia nawet trzech komputerów korzystając ze złącza D-Sub (analogowego), DVI-D (cyfrowego) i DisplayPort (cyfrowego). DisplayPort to złącze najnowszej generacji, umożliwia transmisję cyfrowego sygnału audio i video poprzez pojedynczy, szerokopasmowy kabel na dystansie do 15 m, bez oznak degradacji sygnału.
Jednoczesne wyświetlanie kolorów z palety 10-bitowej

CG223W korzysta z 12-bitowej tablicy LUT z paletą 68 miliardów odcieni, z czego wyświetlanych jest 16.7 milionów (sygnał 8-bitowy) najbliższych oryginałom kolorów. Monitor wykorzystuje 16-bitowe przetwarzanie informacji o kolorach, dzięki czemu wyświetlane szarości są gładkie, bez gradientu. Wykorzystując złącze DisplayPort monitor otrzymuje 10-bitową informację o kolorze*, co oznacza, że jednocześnie może być przetwarzana informacja aż 1 miliardzie kolorów! To o… 64 razy więcej niż w przypadku 16.7-milionowej palety barw, jaką oferuje sygnał 8-bitowy.

*Konieczna jest karta graficzna i oprogramowanie, obsługujące 10-bitowy sygnał.
12-bitowa korekcja krzywej gamma, 16-bitowe przetwarzanie informacji o kolorze

Najnowsze układy elektroniczne EIZO mają zaszytą 12-bitową tabelę barw LUT, dzięki czemu do wyświetlania wybieranych jest 16,7 miliona najbardziej odpowiednich odcieni z palety 68 miliardów. Informacja o kolorze przetwarzana jest z 16-bitową precyzją. Sprawia to, że osiąga się większą ilość detali, dokładniejsze i bardziej precyzyjne odwzorowanie barw, szczególnie w ciemnych, zbliżonych do czerni partiach. Co więcej, przy użyciu złącza Display-Port możliwe jest dostarczenie do monitora sygnału z 10-bitową* informacją o kolorze (ponad miliard odcieni). Rezultatem jest obraz o bardzo płynnych przejściach pomiędzy odcieniami.

Każdy kolor wyświetlany na monitorze – od najgłębszej czerni, do bieli – uzyskiwany jest z odpowiedniego mieszania trzech barw podstawowych: czerwieni, zieleni i niebieskiego. Bardzo istotną cechą jest takie sterowanie pikselami, aby nie dopuścić do sytuacji, w której nastąpi dominacja którejś z barw podstawowych.

Aby uzyskać efekt idealnego odwzorowania przejść tonalnych wymagane jest wykonanie dla każdej z barw podstawowych tzw. korekcji krzywej gamma. Zajmuje się tym elektronika sterująca monitora, a dzięki niej możliwe jest odwzorowanie wszystkich kolorów przesyłanych przez kartę graficzną, bez przebarwień czy utraty poszczególnych odcieni.

* Wymagane jest użycie karty graficznej oraz oprogramowania, umożliwiającego pracę z 10-bitowym sygnałem.
Kontrola równomierności podświetlenia oraz koloru na całej powierzchni matrycy (DUE)

W dotychczas konstruowanych monitorach LCD, równomierne podświetlenie matrycy, a co za tym idzie – uzyskanie równomiernego koloru na całej powierzchni ekranu, było niemożliwe. Monitory ColorEdge zostały wyposażone w funkcję DUE (Digital Uniformity Equalizer), która gwarantuje równomierne rozłożenie kolorów i jasności na całej powierzchni ekranu.

Podczas produkcji monitora dokonywane są pomiary jasności i barwy w kilkunastu punktach na powierzchni matrycy. Dzięki temu powstaje swego rodzaju mapa niejednorodności, która następnie zapisywana jest w elektronice monitora. Podczas wyświetlania obrazu specjalny układ sterujący ASIC (Application Specific Integrated Circuit) korzysta z tych informacji, by na bieżąco wprowadzać poprawki do sygnału wyświetlanego na monitorze. Dzięki odpowiedniemu sterowaniu kryształami w poszczególnych pikselach matrycy możliwe jest uzyskanie wysokiej jednorodności podświetlenia i jednolitego odcienia koloru na całej powierzchni panelu. Nierównomierności opisane współczynnikiem Delta-E nie przekraczają wartości 3 na całej powierzchni matrycy.
Fabryczna kalibracja krzywej gamma
Dokładne odwzorowanie krzywej gamma każdej z barw podstawowych jest warunkiem poprawnego wyświetlania kolorów. Monitory EIZO już podczas procesu produkcji mają precyzyjnie dobrane barwy składowe w całym zakresie od 0 do 255 odcienia, z wykorzystaniem 12-bitowej lub 10-bitowej tabeli kolorów zapisanych w elektronice. Dokonywane jest to poprzez pomiar wartości gamma dla każdego z kolorów podstawowych (Red, Green, Blue) oddzielnie, a następnie – korzystając z zaszytej w elektronice 12-bitowej tabeli barw Look-Up Table (LUT), wybór jednego z 256 odcieni tak, by osiągnąć współczynnik gamma na poziomie 2,2. W razie potrzeby można dokonać zmiany tego ustawienia w zakresie od 1,0 do 2,6 ze skokiem co 0,1.

Bazowanie na stałych, ściśle określonych wartościach współczynnika gamma jest niezwykle istotne dla prawidłowego odwzorowania koloru. Monitory z serii ColorEdge umożliwiają precyzyjną kontrolę barw oraz utrzymywanie stałych parametrów wyświetlania. Teraz można mieć pewność, że to, co uzyskuje się na ekranie będzie wyglądało dokładnie tak samo na wydruku. Potwierdza to certyfikat fabrycznej kalibracji, dołączany do każdego monitora ColorEdge.
Krótko i długoterminowa stabilizacja jasności
Stały poziom jasności jest kluczowym czynnikiem dla uzyskania dokładnego odwzorowania barw. Jednakże zupełnie normalną jest sytuacja, że lampy podświetlenia zmieniają parametry swojej pracy mniej więcej przez około dwie godziny od uruchomienia. Dalsze zmiany w temperaturze otoczenia spowodować mogą fluktuacje poziomu jasności. Podobny wpływ ma nieunikniona degradacja świetlówek w dłuższym okresie czasu. Opatentowana przez EIZO technologia wykorzystuje dodatkowo wbudowany w tylnią ściankę panelu LCD sensor optyczny i dedykowane układy elektroniczne w celu przeciwdziała tego typu wahaniom poziomu jasności. Ma to również wpływ na przedłużenie żywotności produktu.
W modelu CG223W oprócz bieżącej kontroli jasności dodatkowy czujnik mierzy również poziom temperatury otoczenia, automatycznie sterując matrycą tak, by uzyskać stały i niezmienny w czasie poziom jasności oraz odcieni kolorów.
Tabela kolorów 3D LUT

Wszystkie monitory graficzne EIZO z serii ColorEdge wykorzystują zapisaną w elektronice tabelę kolorów LUT, z której podczas kalibracji dobierane są najbardziej odpowiednie do wyświetlenia odcienie. W najnowszych modelach wykorzystano usprawniony mechanizm, nazwany 3D LUT. Dotychczasowy dobór odcienia dokonywany był niezależnie dla każdej składowej RGB. W nowych modelach po dokonaniu wyboru odcieni barw podstawowych, ich złożenie jest dodatkowo porównywane ze wzorcem i korygowane tak, by zminimalizować możliwość powstawania błędów.
Niski czas reakcji matrycy

Bolączką większości monitorów LCD są wysokie czasy reakcji matrycy. Sprawiają one, że przy oglądaniu filmów lub w grach komputerowych obraz staje się rozmyty i niewyraźny. Aby zapewnić doskonałą jakość dynamicznych obrazów większość modeli monitorów EIZO serii FlexScan wyposażono w układ overdrive, który dotychczas wykorzystywanym był głównie w telewizorach LCD.

Technologia Overdrive Circut, poprzez kontrolę napięcia każdego piksela, usprawnia wyświetlanie ruchomych obrazów. Overdrive to rozwiązanie, skracające czas zmiany jasności piksela nie tylko między minimalną, a maksymalną wartością, ale – co bardzo istotne – również pomiędzy poszczególnymi odcieniami. Dzięki temu, obraz nawet w dynamicznych scenach pozostaje kryształowo ostry i wyraźny.
Elastyczna podstawa
Monitor jest dostępny z podstawą FlexStand. Stopka umożliwia regulację w osi poziomej i pionowej, jak również zmianę wysokości położenia ekranu. Ma również możliwość obrotu panelu do pozycji portretowej i największy zakres regulacji wysokości wśród rozwiązań dostępnych na rynku – sięgający aż 225 mm. Dodatkowo, zastosowano w nim rozwiązanie umożliwiające szybkie i łatwe odłączenie panelu od podstawki.
Symulacja zaburzeń postrzegania koloru
Coraz ważniejszym zagadnieniem dla projektantów jest możliwość takiego wyświetlania obrazu, który symulować będzie sposób widzenia osób z zaburzeniami postrzegania koloru: protanopią i deuteranopią. Symulację taką, przeprowadzaną w czasie rzeczywistym dla każdego rodzaju obrazów, umożliwiają wybrane monitory EIZO z serii FlexScan i ColorEdge. Przełączanie się w tryb symulacji postrzegania obrazu przez osoby z zaburzeniami rozpoznawania kolorów dokonywane jest z wykorzystaniem dołączonego oprogramowania UniColor Pro.
Szacuje się, że na całym świecie na zaburzenia postrzegania kolorów cierpi ponad 200 milionów ludzi. Najczęściej spotykane są: protanopia (czyli wada wzroku polegająca na nierozpoznawaniu barwy czerwonej lub myleniu jej z barwą zieloną. Objawia się obniżeniem percepcji jaskrawości barwy czerwonej, pomarańczowej i żółtej. Ponadto, percepcja jaskrawości może być obniżona do stopnia, w którym czerwony staje się ciemno szarym, wręcz czarnym kolorem. Brak jest również percepcji składowej czerwonej, co prowadzi do odbioru różu i fioletu jako niebieski. Wada ta dotyczy około 1% mężczyzn i 0,02% kobiet i wynika z całkowitego braku czopków – światłoczułych receptorów siatkówki oka – reagujących na barwę czerwoną) oraz deuteranopia (wada wzroku polegająca na nierozpoznawaniu barwy zielonej lub myleniu jej z barwą czerwoną. Objawia się to brakiem rozróżnienia koloru czerwonego, pomarańczowego, żółtego i zielonego. Percepcja jaskrawości nie zmienia się. Występuje za to brak rozróżnienia w percepcji składowych czerwonej i zielonej, co prowadzi do odbioru fioletu i morskiego jako ten sam kolor. Podobnie jak protanopia, wada ta dotyczy około 1 % mężczyzn oraz 0,01% kobiet. Jest wynikiem braku czopków reagujących na barwę zieloną. Nazwa „daltonizm” pochodzi od angielskiego chemika Johna Daltona, który w 1794 r. na własnym przypadku opublikował jej opis).
Możliwość symulacji zaburzeń postrzegania kolorów jest szczególnie istotna podczas projektowania różnego rodzaju infografiki, piktogramów, materiałów informacyjnych itp.
Łatwiejsze korzystanie z przycisków menu

Profesjonaliści z dziedziny grafiki często pracują w zaciemnionych pomieszczeniach, gdzie może być ciężko odczytać oznaczenia na przyciskach regulacyjnych monitora. Niektóre modele posiadają możliwość wyświetlania oznaczeń przycisków na monitorze, dzięki czemu nawigacja staje się o wiele prostsza.


Leave a reply

Name

Website